<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika území > Historické povodně |
Město Brno je ohroženo povodněmi především na řece Svratce a Svitavě. Tyto povodně způsobí buď náhlé tání většího množství sněhu za doprovodu deště, případně ucpáním koryta ledovými krami, nebo vydatnými dešťovými srážkami v povodí obou řek. Informace o povodních a jimi způsobených škodách postupně narůstají od 16. století, přičemž frekvence jejich výskytu kulminovala v první polovině 19. století, což bylo podmětem k regulaci koryt obou řek v roce 1847. Intenzita povodní v období vodoměrných měření se hodnotí podle velikosti dosažených kulminačních průtoků, z nichž se vypočítávají N-leté průtoky. (Je-li např. na Svratce na Poříčí desetiletý kulminační průtok 155 m3 za sekundu, znamená to, že tato hodnota je dosažena nebo překročena v průměru jednou za 10 let.)
Nejextrémnější povodně 20. století se vyskytly krátce po sobě na přelomu srpna a září 1938, kdy došlo ke stoleté povodni na Svitavě a padesátileté na Svratce. V březnu 1941 postihla Brno stoletá povodeň na Svratce a padesátiletá na Svitavě. Padesátiletá povodeň na Svratce se opakovala také v lednu 1920 a v únoru 1946.
V červenci roku 1997 bylo Brno uchráněno před největší povodní 20. století, díky dočasnému snížení hladiny vody na Vírské přehradě o 10 m z důvodu opravy hráze a výstavby vodovodu.
Mezi povodně z relativně nedávné doby můžeme zařadit například povodně v letech 2010, kdy kvůli dešti dosáhla řeka Svratka v MČ Židlochovice až 3. stupně povodňové aktivity.
Další informace: mapa Historické povodně evidované v DIBAVOD
stránka b_druhy_historicke.htm aktualizována: 20.11.2024, publikována: 29.11.2024