<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Důležité stránky] Věcná část > Hlásná povodňová služba |
Hlásná povodňová služba zabezpečuje informace povodňovým orgánům pro varování obyvatelstva v místě očekávané povodně a v místech ležících níže na vodním toku, informuje povodňové orgány a účastníky ochrany před povodněmi o vývoji povodňové situace a předává zprávy a hlášení potřebná k jejímu vyhodnocování a k řízení opatření na ochranu před povodněmi.
Hlásnou povodňovou službu na území SO ORP Brno organizují povodňové orgány statutárního města Brna (Odbor VLHZ MMB a po dobu povodně povodňová komise ORP Brno) a městských částí podle svých povodňových plánů a podílejí se na ní ostatní účastníci ochrany před povodněmi.
Jakékoli zjištění nebezpečí nebo výskyt povodní v hlásných profilech i mimo hlásné profily hlásí městské části na Magistrát města Brna.
•zabezpečuje informace povodňové komisi o stavu na vodních tocích ve správním obvodu (prostřednictvím povodňových komisí městských částí nebo od krizových štábů ostatních městských částí) – podle úkolů v dokumentaci Hlásné povodňové služby
•předává dle pokynů předsedy (tajemníka) PK informace PK Jihomoravského kraje, VHD PMO a PK sousedních ORP (ORP Kuřim (dbf), ORP Šlapanice (dbf), ORP Rosice (dbf), ORP Židlochovice (dbf)) a PK městských částí
•získává informace od VHD Povodí Moravy, ČHMÚ
•informuje ostatní účastníky ochrany před povodní, udržuje trvalé spojení
•udržuje a prověřuje trvalé spojení s povodňovými orgány ve správním obvodu, s PK Jihomoravského kraje, PK městských částí, KOPIS HZS JMK
•plní úkoly podle určení předsedy (tajemníka) PK ORP Brno
•vede povodňovou knihu
Za informování fyzických a právnických osob v územní působnosti ORP je odpovědné povodňové orgány příslušných městských částí.
Pro předávání informací hlásné povodňové služby se využívá všech dostupných informačních prostředků.
Při vzniku povodně KOPIS HZS zajišťuje vyrozumění základních i ostatních složek IZS a vyrozumění povodňových orgánů, případně dalších státních orgánů a orgánů územně samosprávních celků podle povodňových plánů.
Vlastníci objektů na vodních tocích (přehrady, jezy, mosty a propustky) hlásí správci vodního toku jakékoli události vedoucí k omezení funkce nebo průtočnosti těchto objektů a podle situace informují příslušné povodňové orgány městských částí, KOPIS HZS Jihomoravského kraje a případně podávají návrhy na vyhlášení stupňů povodňové aktivity.
V případě, že je z důvodu povodní vyhlášen krizový stav podle zákona č. 240/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, (tj. stav nebezpečí nebo nouzový stav), funguje hlásná povodňová služba jako při vyhlášení 3. stupně povodňové aktivity. Přenos informací je směrován i na příslušné orgány krizového řízení.
K zabezpečení hlásné povodňové služby organizují povodňové orgány obcí v případě potřeby hlídkovou službu.
Kontaktní údaje povodňových komisí a důležitých organizací jsou v samostatné kapitole.
V Průvodci naleznete přehled informačních zdrojů, popis a úskalí používaných předpovědních technik, interpretaci předpovědí, nové trendy v operativní (předpovědní) hydrologii a vyhodnocení hydrologických předpovědí. Průvodce rozdělen do tří sekcí:
•Průvodce informacemi HPPS pro veřejnost
•Průvodce informacemi HPPS pro povodňové orgány
•Průvodce informacemi HPPS pro vodohospodáře
Vyhodnocení hydrologických předpovědí je v samostatné sekci. Obsahuje přehled vydaných předpovědí, jejich statistické zpracování a také povodňové zprávy z významných povodní posledních let.
•Vyhodnocení hydrologických předpovědí
Soubor: b_pps_hps.htm
stránka aktualizována: 17.10.2019, publikována: 21.11.2024